Gümüş Takının Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Eğer gümüş takı kullanıyorsanız en başta bilmeniz gerekiyor ki saf gümüş ve 925 ayar gümüş farklı şeylerdir. Saf gümüş %99.9’u gümüş olan saf işlenmemiş maddedir. %92,5 kadarı gümüş ve gerisi bakırdan oluşan madde ise 925 ayar gümüş olarak adlandırılır.

Gümüş ve Bakır neden birleştiriliyor?

Gümüş saf haldeyken çok yumuşak bir madendir. Takı tasarımı yaparken işçiliği çok zordur ve kolay işlenemez ürün sabit kalmaz. Bakır eklenerek daha sert ve işlenmesi daha uygun hale getirilir. Gümüş ustaları bu halde harika modellere imza atar.

Ülkemizde gümüş takılar 800, 900 ve 925 ayar seçenekleriyle müşterilere sunulmaktadır. Gümüş ayarı ise içerisine eklenen diğer materyaller ve oranları belirler. Gümüş takıların iç kısımlarında kesinlikle ayarının belirtilmesi gerekir istisnalar haricinde. Gerçek gümüş olduğunu anlamak için en basit yol üzerinde 925 damgasının olup olmadığını kontrol etmektir ilk olarak. Fakat sahte gümüşü anlamak için tek yöntem damgayı kontrol etmek yetersiz kalabilir.

Gerçek Gümüşü Anlamanın En Doğru Yolu Nedir?

Bunu teyit etmenin en garanti yolu bu işten anlayan bir uzmana göstermektir. Herhangi bir gümüşçüye göstererek sahte olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca kuyumcularda bu konuda size yardımcı olacaktır.

Kararma önemli bir faktör!

Gümüşün doğasında oksitlenme (kararma) vardır. Eğer nemli ve ıslak ortamda kalırsa kararma yapacaktır. Eğer aldığınız gümüş takı uzun süre beklettiğiniz halde kararma yapmıyorsa gümüş olmadığına emin olabilirsiniz. Eğer kararma olduysa bu konuda gümüşçü ustalardan yardım alabilirsiniz çok basit yöntemlerle eski haline getireceklerdir.