Gümüş Aksesuar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gümüş aksesuar alırken dikkat edilmesi gerekenler

Hepimiz mutlaka bir gümüş takı veya aksesuar kullanmışızdır veya hediye etmişizdir, peki gümüş alırken nelere dikkat etmeliyiz ve gerçek gümüş nasıl anlaşılır? bu konuyu inceleyelim. 

Gümüş alırken dikkat etmemiz gereken en önemli husus gümüş eşyanın üzerinde yer alan ve mutlaka olması gereken ayarıdır, gümüş diğer saf madenler gibi oldukça yumuşak bir maden oluğu için işlenirken kullanımının ve işlenmesinin kolaylaşması için içine belli oranlarda alaşımlar (bakır, aloy vb) karıştırılmaktadır, içine karıştırılan maddeler gümüşün ayarını belirlemektedir. Ülkemizde gümüş eşyalar 800, 900 ve 925 ayar olarak üretilmektedir. SWELL Accessory’de mevcut tüm gümüş ürünler 925 ayar olarak üretilip siz değerli müşterilerimize sunulmaktadır.

Bu ayarlar şu şekilde belirlenmektedir;
800 ayar gümüş: 1 kilogram gümüşün 800 gramı saf gümüş, 200 gramı ise alaşım demektir.
900 ayar gümüş: 1 kilogram gümüşün 900 gramı saf gümüş, 100 gramı ise alaşım demektir.
925 ayar gümüş: 1 kilogram gümüşün 925 gramı saf gümüş, 75 gramı ise alaşım demektir.

Gerçek gümüşte ayar üretici tarafından kesinlikle belirtilmiş olmalıdır. SWELL Accessory’de bulunan 925 ayar gümüş yüzüklerin iç kısımlarını incelediğinizde 925 damgasını göreceksiniz.

Gümüş Takıların Kararması

Gümüş üreticilerinin ve satışını yapanların çok sık karşılaştığı ‘Kararma yapmaz değil mi?’ sorusudur. Kararma, gümüşün doğasında yer almaktadır, gümüşün kararmasını geciktirmek için nemli ortamlardan uzak tutmalı ve su ile temas etmesinden kaçınmalıyız.   

Gümüş alırken dikkat etmemiz geren diğer bir konu ise fiyatıdır. Ürünün fiyatında etkili olan faktörler; ayarı, işçiliği ve gramıdır, ilk etkileyen faktör ayarıdır işçiliğindeki özen ve titizlik gümüş ürününüzün değerini arttıracaktır.